Så mycket solceller behöver man: Dimensionering & Mått

Solceller hur mycket behöver man

Sammanfattning:

  • En solcellsanläggning bör dimensioneras efter årlig elförbrukning. En solcellsanläggning bör maximalt producera ungefär lika mycket som el som tillhörande fastighet förbrukar per år. Samtidigt bör installatören av solcellsanläggningen försöka dimensionera den så att åtminstone 40 % av den producerade elen kan användas för egen förbrukning
  • För en normalstor solcellsanläggning på 10 kW krävs en yta på cirka 50 m2. För takplacerade solpaneler krävs en yta på cirka 4,5–5,5 m2 per kW solceller, beroende på solpanelernas verkningsgrad. Måtten för solpaneler varierar, men takplacerade solpaneler har vanligtvis en yta på 1,8–2,0 m2. Sådana solpaneler har i regel en effekt på 400–450 Watt.
  • Huvudsäkringens storlek måste beaktas vid dimensionering av solceller. En solcellsanläggning får inte producera en högre effekt än vad tillhörande fastighets huvudsäkring klarar av, vilket beräknas med formeln 690 x solpanelernas sammanlagda effekt. Om Solpaneler placeras åt olika väderstreck eller underdimensioneras växelriktaren kan dock solpanelernas totala effekt överstiga huvudsäkringens effekt. Rådgör därför med installatör hur stor solcellsanläggning som är möjlig givet fastighetens huvudsäkring.

OBS: Att dimensionera storleken på en solcellsanläggning kan verka svårt, men i praktiken får du experthjälp med att dimensionera anläggningen av din solcellsinstallatör. Därför behöver du som köpare inte vara expert på dimensionering av solceller!

Hur mycket solceller behöver man?

Hur mycket solceller man behöver till ett hus begränsas främst av tre faktorer: husets årliga elförbrukning, huvudsäkringens storlek, och andel producerad el från solcellerna som kan användas för eget bruk. En solcellsanläggning bör inte producera mer el per år än vad det tillhörande huset förbrukar.
För en normalstor villa på 150 kvm och med en elförbrukning på 15 000 kWh per år brukar en solcellsanläggning på 10–15 kW solceller ofta anses lämplig. Om en sådan anläggning placeras på ett tak krävs en takyta på cirka 50–80 kvadratmeter och en huvudsäkring på minst 16–25 A.

Illustrationen visar en solcellsanläggning på ett hus där flödet av el mellan huset och elnätet illustreras. Texten anger tumregler för dimensionering: minst 40 % av den producerade elen bör användas direkt i hushållet, och högst 60 % bör säljas vidare till elnätet. Det framgår även att mängden inköpt el bör vara lika stor som eller större än den producerade elen. En elledning kopplar huset till det externa elnätet. Syftet är att förklara balans mellan egenförbrukning, försäljning och inköp av el.
Bild 1: Tumregler för dimensionering av en solcellsanläggning

Hur många solpaneler behövs?

Hur många solpaneler som behövs bestäms av solcellsanläggningens totala effekt och de enskilda solpanelernas effekt. För en normalstor solcellsanläggning på 10,6 kW med solpaneler på 425 W, behövs cirka 25 st solpaneler. För god lönsamhet krävs ofta minst 5 kW solceller, eller minst cirka 12 st solpaneler.

Mått och storlek på solpaneler

Av de solpaneler som installerades på tak på privatbostäder i världen år 2023 var cirka 70 % av storleken 1,8–2,0 m2, enligt VDMA (1). Dessa solpanelers mått är ungefär 1,1 x 1,7 meter. Ytan på solpaneler som används för markbaserade kommersiella solcellsanläggningar är dock i regel cirka 2,5–3,0 m2.

Solpaneler är uppbyggda av ett antal solceller. De solceller som tillverkas är i normala kvadratiska och en vanligt förekommande storlek är 182 x 182 mm. Innan dessa solceller placeras på en solpanel på delas de ofta mitt itu, så kallade half-cut solceller. De flesta solpaneler som är avsedda för privatbostäder har 108–144 sådana half-cut solceller.

De senaste åren har det skett en utveckling både mot allt större solceller och allt fler olika storlekar på solcellerna. Därtill har tekniken att använda delade solceller, blivit dominerande.
Detta har lett till att den genomsnittliga storleken på solpaneler som används till privatbostäder ökat från cirka 1,8 m2 till 2,0 m2 samt att solpaneler finns tillgängliga i allt fler olika storlekar. Därför finns inte riktigt några standardmått för solpaneler längre.

Illustrationen visar solceller monterade både på ett hustak och på marken, med detaljer om deras storlek. Solpanelerna på taket har en yta på 1,8–2 m² per panel, medan markmonterade paneler har en yta på 2,5–3 m² per panel. En närbild visar solcellernas dimensioner, där varje cell mäter 182 mm x 182 mm. Bilden förklarar skillnader i installation och storlek mellan olika typer av solpaneler. Syftet är att ge en översikt av solcellernas ytbehov och tekniska detaljer.
Bild 2. Mått och storlek på solpaneler och solceller.

Olika storlekar på solpaneler

I Tabell 1 har olika storlekar på solpaneler för privatbostäder delats in i grupper efter ytstorlek där ungefärlig effekt och marknadsandel angetts.

Tabell 1: Solpaneler till privatbostäder indelade efter ytstorlek.
Ytstorlek (m²)Ungefärlig effekt (Watt)Ungefärlig global marknadsandel år 2023
< 1,8 m²> 400 W10 %
1,8–2,0 m²400–450 W70 %
> 2,0 m²> 450 W20 %

Hur stor yta kräver en solcellsanläggning?

Hur stor yta en solcellsanläggning kräver bestäms av dess effekt och solpanelernas verkningsgrad. En normalstor anläggning på 10 kW med takplacerade solpaneler upptar en yta på ca 50–55 m2. En tumregel är att solceller kräver ca 5 m2 per kW, medräknad den plats som bör lämnas fri vid ett taks nock och kanter.

Hur stor solcellsanläggning får man ha?

Man får ha en så stor solcellsanläggning som man vill. Om en solcellsanläggning inte har samma anslutningspunkt och huvudsäkring som tillhörande privatbostad eller om huvudsäkringen är större än 100 Ampere kan dock elnätsbolaget neka att ansluta anläggningen till elnätet. Då kan producerad el inte säljas.

Solcellsanläggningar för privat bruk behöver dock nästan aldrig ha huvudsäkringar som är större än 100 Ampere. Även i det fall ett elnätsbolag inte har rätt att neka att ansluta en solcellsanläggning kan elnätet dock behöva förstärkas för att kunna ansluta solcellsanläggningen.

Att göra sådana förstärkningar kan i vissa fall ta mer än ett år. Den som ska investera i solceller bör därför kontakta elnätsbolaget i förväg för att få ett besked om elnätet kan behöva förstärkas för att kunna ansluta anläggningen.

Hur mycket el får man producera med solceller?

Det finns ingen bestämd gräns för hur mycket el en solcellsanläggning får producera. Ägaren av en solcellsanläggning får dock ingen skattereduktion på 60 öre per kWh såld el för den mängd el anläggningen matar ut (säljer) på elnätet som överstiger den mängd el tillhörande fastighet köper in via elnätet per år.

Om till exempel en villa som köper in 10 000 kWh el per år via elnätet och säljer 11 000 kWh el från en ansluten solcellsanläggning via elnätet under samma år, så medges endast skattereduktion på 60 öre per såld kWh solel för 10 000 av de 11 000 kWh.

För mycket stora solcellsanläggningar gäller också andra skatteregler än för de solcellsanläggningar som är avsedda för privatbostäder. Överstiger anläggningens installerade toppeffekt 500 kW behöver till exempel energiskatt betalas för producerad el. Läs mer: Så mycket el producerar solceller

Illustrationen visar en jämförelse mellan mängden såld el och köpt el för en solcellsanläggning. Diagrammet indikerar att 11 000 kWh el har sålts, varav 10 000 kWh omfattas av skattereduktion och 1 000 kWh inte är berättigad till detta. Mängden köpt el är 10 000 kWh, vilket motsvarar den producerade elen inom skattereduktionens gränser. Bilden belyser begränsningen i skattereduktionen för såld solel i förhållande till köpt el. Syftet är att tydliggöra regler för skattereduktion vid försäljning av överskottsel.
Bild 3. Så fungerar begränsningen för hur mycket såld solel som ger rätt till skattereduktion.

Hur kan jag dimensionera en solcellsanläggning?

Vid dimensionering av en solcellsanläggning behöver både tekniska begränsningar och faktor som påverkar lönsamheten beaktas såsom:

  • Huvudsäkring: anläggningen ska ej avge högre effekt än bostadens huvudsäkring.
  • Takyta: det behövs cirka 4,5–5,5 m2 takyta per kW solceller.
  • Väderstreck: sydläge kräver minst antal solpaneler per producerad kWh el.
  • Egenanvändning av el: ju högre egenanvändning desto lönsammare solceller.
  • Elproduktion: solcellerna bör ej producera fler kWh än bostaden förbrukar per år.
  • Ekonomi och lönsamhet: solceller kostar ca 10 000–15 000 kr per kW.

Exempel på dimensionering av solceller riktade mot samma väderstreck

I Tabell 2 ges exempel på elproduktion, minsta storlek på huvudsäkring och takyta för olika effekt på solcellsanläggningar när samtliga solpaneler är riktade mot samma väderstreck.

Tabell 2: Dimensionering av solceller när samtliga solpaneler är riktade mot samma väderstreck.
Solcellernas totala effektFörväntad årlig elproduktionMinsta behov av huvudsäkring*Ungefärlig takyta
5 kW3 800–5 000 kWh16 A23–28 m²
8 kW6 000–8 400 kWh16 A36–44 m²
10 kW7 500–10 500 kWh16 A45–55 m²
12 kW9 000–12 600 kWh16–20 A54–66 m²
15 kW11 300–15 800 kWh20–25 A68–83 m²
20 kW15 000–21 000 kWh35 A90–110 m²
25 kW18 800–26 300 kWh35–50 A113–138 m²

* De lägre värdena förutsätter i vissa fall att växelriktare underdimensioneras med cirka 15 %.

Exempel på dimensionering av solceller riktade mot olika väderstreck
I Tabell 3 ges exempel på elproduktion, minsta storlek på huvudsäkring och takyta för olika effekt på solcellsanläggningar när solpaneler är riktade mot fler än ett väderstreck.

Tabell 3: Dimensionering av solceller när solpaneler är riktade mot fler än ett väderstreck.
Solcellernas totala effektFörväntad årlig elproduktion (kWh)Minsta behov av huvudsäkringUngefärlig takyta
5 kW3 800–4 80016 A23–28 m²
8 kW6 000–7 60016 A36–44 m²
10 kW7 500–9 50016 A45–55 m²
12 kW9 000–11 40016 A54–66 m²
15 kW11 300–14 30016–20 A68–83 m²
20 kW15 000–19 00025–35 A90–110 m²
25 kW18 800–23 80035–50 A113–138 m²

Dimensionera solceller utifrån fastighetens huvudsäkring

Solceller bör dimensioneras så att deras sammanlagda märkeffekt inte överstiger den effekt tillhörande fastighetens huvudsäkring klarar av. Detta kan uppskattas genom att huvudsäkringens storlek i Ampere multipliceras med 690. En huvudsäkring på 16 A klarar högst en effekt på cirka 11 kW (16 x 690  11 000 W).

Tabell 4. Storlek på huvudsäkring och max effekt.
Storlek på huvudsäkring (Ampere)Ungefärlig Max effekt (kW)
16 A11,0
20 A13,8
25 A17,3
35 A24,2
50 A34,6
63 A43,6

 

Tumregeln bör dock endast ses som en indikation. Lämplig storlek på en solcellsanläggning med avseende på huvudsäkring bör därför diskuteras med den som lämnat en offert på solceller.

Tanken bakom tumregeln är att solcellerna inte ska producera så hög effekt att fastighetens huvudsäkring riskerar att lösa ut (att “proppen går”). Beroende på hur solpanelerna är placerade och hur tillhörande växelriktare är dimensionerad är den maximala effekt en solcellsanläggning kan producera ofta lägre än solpanelernas sammanlagda märkeffekt.

Det innebär att även om solpanelernas sammanlagda märkeffekt överstiger 11 kW är den maximala effekt som solcellsanläggningen i praktiken kan producera ofta lägre än 11 kW i Sverige. Många solcellsanläggningar på 11 kW klarar därför inte av att lösa ut en 16 A huvudsäkring. I dessa fall kan därför solpanelernas totala märkeffekt överstiga huvudsäkringens effekt utan att huvudsäkringen löser ut.

För vissa solcellsanläggningar kan det å andra sidan förekomma situationer när anläggningen producerar en högre effekt än solpanelernas sammanlagda märkeffekt.
I teorin bör då solpanelernas sammanlagda märkeffekt vara lägre än den effekt fastighetens huvudsäkring klarar av. I praktiken väljer man då vanligtvis istället att välja en storlek på växelriktare som förhindrar att en alltför stor effekt når huvudsäkringen.

Då kan solceller kan överdimensioneras mot huvudsäkringen

Solcellernas totala effekt kan väljas till en högre nivå än den effekt som den tillhörande fastighetens huvudsäkring tål om:

  • Solpanelerna är placerade i flera olika väderstreck. En solpanel uppnår endast sin märkeffekt under soliga dagar på sommarhalvåret när solstrålningen är riktad någorlunda rakt mot solpanelen. Är då solpanelerna riktade mot olika håll kommer inte alla solpaneler att nå sin maximala produktion vid samma tidpunkt på dygnet. Solcellsanläggningens maximala produktion blir här därför lägre än summan av de enskilda solpanelernas maximala produktion. Se mer: olika väderstreck för solpaneler.
  • Växelriktaren till solcellerna är underdimensionerad. Ofta dimensioneras effekten hos en växelriktare till cirka 80–90 % av den totala effekten hos de solpaneler som är anslutna till växelriktaren. Det är växelriktaren som avgör hur stor effekt som når en fastighet huvudsäkring. Om en solcellsanläggnings solpaneler har en total effekt på 13 kW men växelriktaren har märkeffekten 10,5 kW blir alltså maxeffekten 10,5 kW, vilket gör att en 16 A säkring skulle fungera. Detta innebär att i praktiken kan solcellernas sammanlagda effekt ofta vara uppemot 10-20 % högre effekt än fastighetens huvudsäkring utan att huvudsäkringen löser ut.

Läs mer: olika storlek på huvudsäkring


Dimensionera solceller utifrån takyta

En tumregel vid dimensionering av solceller är att 1 kW solceller kräver en yta på cirka 5 m2. Alla takytor är dock inte lämpliga för att placera solceller på. Det gäller till exempel takytor som är riktade norr eller som är utsatta för varaktig skuggning. Vid brist på tillräckligt stora takytor är det ofta en bra idé att välja solpaneler med hög verkningsgrad för att därigenom i alla fall delvis kompensera för bristen på yta.

Läs mer: Vilka tak är lämpliga för solceller

Dimensionera utifrån solcellernas väderstreck och lutning

Vi dimensionering av hur stor effekt en solcellsanläggning bör ha behöver både det väderstreck solcellerna är riktade mot och deras lutning beaktas. Solpaneler som är placerade mot söder brukar producerar cirka 0–30 % mer el än solpaneler som är riktade mot öster eller väster. Hur skillnaden blir beror framförallt på solpanelernas lutning.

För att uppnå samma årliga elproduktion krävs det därför färre solpaneler (lägre sammanlagd effekt) om en solcellsanläggning är placerad mot söder än mot öster eller väster.

Att placera solceller mot öster eller väster kan dock i många fall göra att andelen egenanvänd el blir något högre än om solcellerna placeras mot söder. Anledningen till det är att de flesta hushåll förbrukar som mest el på morgnar och sena eftermiddagar, tidpunkter då östliga respektive västliga solpaneler producerar mest el. Läs mer: Optimal lutning och väderstreck för solceller.


Dimensionera solceller utifrån elförbrukning

En tumregel vid dimensionering av solceller är att en solcellsanläggning inte bör producera mer el per år än den tillhörande fastighetens årsförbrukning av el. Orsaken till tumregeln är att skattereduktion på 60 öre per kWh såld el maximalt ges för lika många kWh el som fastigheten köper in via elnätet per år.

Det finns dock förslag om att skattereduktion på 60 öre per såld kWh solel kommer att tas bort den 1 januari 2026 (2). Genomförs detta förslag blir andelen av den producerade solelen som kan användas för egen förbrukning av än större betydelse vid dimensionering av en solcellsanläggning.

Eftersom en solcellsanläggning kan förväntas producera el i åtminstone 30 år, är det vid dimensionering viktigt att försöka uppskatta hur stor en fastighets framtida elförbrukning kommer att bli. Enligt Statistiska Centralbyrån är en normal elförbrukning för en villa på 150 kvm cirka 18 000 kWh per år. Utifrån tumregeln bör en sådan villa maximalt förses med en solcellsanläggning på cirka 18–20 kW.


Dimensionera solceller utifrån mängd egenanvänd solel

Allt annat lika är en solcellsanläggning mer lönsam ju större andel av den producerade solelen som kan användas för egen förbrukning. Vid dimensionering gäller det dock att hitta en balans, eftersom egenanvändningen blir högre ju mindre anläggningen är, samtidigt som investeringskostnaden per kW blir lägre ju högre effekt en solcellsanläggning har.

Därtill beror andelen egenanvänd el inte bara på förhållandet mellan en solcellsanläggnings produktion och fastighetens elförbrukning. Ett hushåll som i hög grad kan styra när på dygnet dess elförbrukning sker, kan uppnå en betydligt högre egenanvändning än de 30–40 % som kan sägas utgöra genomsnittet för solcellsanläggningar i Sverige idag (december år 2024).

Regeringens meddelade i september 2024 att de avser att föreslå att skattereduktionen för såld solel på 60 öre per kWh avskaffas den 1 januari 2026 (3). Om förslaget genomförs kommer det i genomsnitt att bli ungefär dubbelt så lönsamt att själv använda producerad solel som att sälja den via elnätet.

Den som ska köpa en solcellsanläggning bör därför vid offertstadiet diskutera både lämplig storlek och konfigurering av en solcellsanläggning med installatören i syfte att uppnå en hög andel egenanvänd el.

Batteri till solceller kan öka andelen egenanvänd el

Ett batteri till solceller kan öka mängden egenanvänd el genom att producerad el kan lagras i batteriet för att sedan användas vid ett senare tillfälle. Utöver att därigenom bidra till lönsamheten hos en solcellsanläggning kan ett batteri också användas för att generera intäkter genom att batteriet samtidigt hyrs ut till försäljning av stödtjänster till elnätet.

Läs mer: olika sätt att tjäna eller spara pengar med ett batteri till solceller


Dimensionera solceller utifrån ekonomi och lönsamhet

Att installera solceller kostar cirka 10 000–15 000 kronor per kW inklusive skatteavdrag. Hur stor anläggning som väljs kan därför begränsas av möjligheten till att finansiera en solcellsanläggning. Vilken lönsamhet som anses som tillräcklig kan också variera från person till person, till exempel beroende på möjliga alternativa investeringsmöjligheter.

Det är många faktorer som påverkar lönsamheten för solceller, som till exempel investeringskostnaden, var solcellerna placeras och andel egenanvänd el. Det kan därför vara svårt att själv uppskatta lönsamheten för en solcellsanläggning. Hemsols erbjuder därför en solcellskalkyl där det kostnadsfritt går att uppskatta lönsamheten för en solcellsanläggning utifrån just dina specifika förutsättningar.

Hur kan jag mäta storleken på mitt tak för att skaffa solceller?

De fyra mått som behöver mätas upp (Bild 4) för att bestämma storleken på ett sluttande tak är:

  • n = höjd till taknock
  • f = höjd till takfot
  • b = bredd hus
  • l = takytans längd

Takytan ges då av formeln:

Formeln för att beräkna takytan

Illustrationen visar en byggnad med ett tak markerat som 'TAKYTA'. De olika dimensionerna på byggnaden är utmärkta med måtten 'b' (bredd hus), 'n' (till taknock), 'f' (höjd till takfot), och 'l' (takytans längd). Takytans bredd är indikerad med 't'. Bilden används för att illustrera hur man beräknar takytans yta baserat på byggnadens mått. Perspektivet är tredimensionellt för att tydligt visa relationen mellan taket och byggnadens sidor.
Bild 4. Mått för beräkning av takyta.

Ett alternativ är att direkt mäta takets bredd (t). Takytan ges då av t x l. I praktiken är det dock ofta krångligt att mäta takets bredd eftersom det i regel kräver både två personer och två stegar.

För den som vill endast behöver en ungefärlig storlek på ett tak är det enklare och snabbare att använda Hemsols kostnadsfria solcellskalkyl än att mäta själv. I solcellskalkylen visas ett flygfoto över fastigheten och det är bara att markera en takyta och uppge ungefärlig taklutning.

Därefter beräknar programmet automatiskt ut hur stor den markerade takytan är. Genom att det går att markera endast delar av en takyta, är därtill kalkylprogrammet extra användbart för att mäta ytor på ett tak som har uppstickande föremål såsom skorstenar.

Testa Hemsols solcellskalkyl!

Vanliga frågor

Vad innebär det att överdimensionera solceller?

Att överdimensionera solceller innebär att solpanelernas totala märkeffekt är högre än den effekt som fastighetens huvudsäkring klarar av. För att undvika att huvudsäkringen löser ut i detta fall, måste växelriktaren i regel dimensioneras så att den inte släpper igenom högre effekt än huvudsäkringen klarar av.

Även när solpanelerna är placerade i olika väderstreck går det i regel bra att överdimensionera solcellerna. Anledningen till det är att solpaneler som placeras i olika väderstreck uppnår sin maxproduktion vid olika tidpunkter under ett dygn. Den totala effekt som solcellsanläggningen kan producera vid en tidpunkt blir då lägre än summan av de enskilda solpanelernas märkeffekt.

Hur många solpaneler behövs för att producera 10 000 kWh el per år?

För att producera 10 000 kWh el per år krävs cirka 25–30 st solpaneler. Beräkningen utgår från monokristallina solpaneler med en effekt på 410–430 Watt styck. Vidare har antagits att 1 kW solceller producerar 800–1 000 kWh per år. Minst antal solpaneler krävs om de placeras i sydläge med en lutning på 30–50°.

Hur många solpaneler som krävs för att producera 10 000 kWh per år varierar beroende på de enskilda solpanelernas effekt samt med var, mot vilket väderstreck och med vilken lutning solpanelerna placeras.

Hur många solpaneler behövs för att producera 20 000 kWh el per år?

För att producera 20 000 kWh el per år krävs cirka 50–60 st solpaneler. Beräkningen utgår från monokristallina solpaneler med en effekt på 410–430 Watt styck. Vidare har antagits att 1 kW solceller producerar 800–1 000 kWh per år. Minst antal solpaneler krävs om de placeras i sydläge med en lutning på 30–50°.

Hur många solpaneler som krävs för att producera 20 000 kWh per år varierar beroende på de enskilda solpanelernas effekt samt med var, mot vilket väderstreck och med vilken lutning solpanelerna placeras.

Hur många solpaneler behövs för att bli självförsörjande på el?

Det krävs cirka 35–45 solpaneler för att en normalstor villa med en årlig elförbrukning på 15 000 kWh ska bli självförsörjande på el (solpanelerna årligen producerar lika mycket el som tillhörande bostad förbrukar). Att bli helt självförsörjande på el, dvs utan anslutning till elnätet, är möjligt men kostsamt.

Orsaken till att det skulle bli väldigt kostsamt att bli helt självförsörjande på el är att solceller producerar mest el under sommarhalvåret medan bostäder förbrukar som mest el på vintern. För att en bostad med en årlig elförbrukning på 15 000 kWh ska vara helt självförsörjande krävs en solcellsanläggning på cirka 400 kW, även med tillgång till ett 10 kWh solcellsbatteri för energilagring.

Solpanelerna för en sådan anläggning skulle uppta en ungefär lika stor yta som en fjärdedels fotbollsplan (cirka 2000 kvadratmeter). Därtill skulle kostnaden för en sådan anläggning sannolikt uppgå till mer än 3 miljoner kronor.

Tyckte du artikeln var hjälpsam?

HemSol är ett litet företag. Hjälpa oss att kunna skriva fler utförliga artiklar genom att recensera oss.

Ditt omdöme gör stor skillnad!

Hur vi producerat artikeln